Newsletter dla członków ZPAV Pobierz Kontakt Słownik Aktualności English Znajdź nas: Znajdź nas www.facebook.com

Nominowani i laureaci 2016


MUZYKA ROZRYWKOWA

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

  • KORTEZ
  • LESKI
  • MARY KOMASA
  • RYSY
  • TERRIFIC SUNDAY

ALBUM ROKU ROCK (w tym hard, metal, punk)

  • LAO CHE „Dzieciom”
    Producentalbumu: Piotr "Emade" Waglewski
    Mystic Production

  • LIPALI „Fasady”
    Producent albumu: Szymon Sieńko i Tomasz "Lipa" Lipnicki
    PRESSCOM Sp. z o.o.

  • RIVERSIDE „Love, Fear and the Time Machine”
    Producent albumu: Mariusz Duda, Magda i Robert Srzedniccy
    Mystic Production

  • TOMEK LIPIŃSKI „To, czego pragniesz”
    Producent albumu: Tomek Lipiński
    Warner Music Poland

  • VOO VOO i goście „Placówka 44”
    Producent albumu: Wojciech Waglewski
    MuzeumPowstania Warszawskiego

ALBUM ROKU POP

  • DAWID PODSIADŁO „Annoyance And Dissappointment”
    Producent albumu: Bogdan Kondracki, Daniel Walczak
    SonyMusic Entertainment Poland

  • KORTEZ „Bumerang”
    Producent albumu: Olek Świerkot
    Jazzboy Records

  • STANISŁAWA CELIŃSKA „Atramentowa”
    Producent albumu: Maciej Muraszko
    Agencja Muzyczna Polskiego Radia

  • ZAKOPOWER „Drugie pół”
    Producent albumu: Mateusz Pospieszalski
    Kayax Production & Publishing

  • ZBIGNIEW WODECKI with MITCH&MITCH Orchestra and Choir „1976: A Space Oddysey”
    Producent albumu: Mitch&Mitch
    Lado ABC/Agora

UTWÓR ROKU

  • ANIA DĄBROWSKA „Nieprawda”
    Kompozytor: Ania Dąbrowska
    Autor: Ania Dąbrowska, Dagmara Melosik
    Sony Music Entertainment Poland

  • DAWID PODSIADŁO „W dobrą stronę”
    Kompozytor: Dawid Podsiadło, Bogdan Kondracki
    Autor: Dawid Podsiadło
    Sony Music Entertainment Poland

  • KORTEZ „Zostań”
    Kompozytor: Kortez
    Autor: Kortez / Agata Trafalska
    Jazzboy Records

  • LAO CHE „Wojenka”
    Kompozytor: LAO CHE
    Autor: Hubert „Spięty” Dobaczewski
    Mystic Production

  • ZBIGNIEW WODECKI with MITCH&MITCH Orchestra and Choir „Rzuć to wszystko co złe”
    Kompozytor: Zbigniew Wodecki
    Autor: Leszek Długosz
    Lado ABC / Agora

ALBUM ROKU HIP HOP

  • GrubSon „Holizm”
    Producent albumu: Tomasz „GrubSon” Iwanca & Bartosz „DJ BRK” Kochanek
    MaxFloRec

  • O.S.T.R „Podróż zwana życiem”
    Producent albumu: Adam Ostrowski, Chris van Rootselaar, Jaap R. Wiewel
    Asfalt Records

  • SOKÓŁ / HADES / Sampler Orchestra „Różewicz - Interpretacje”
    Producent albumu: Sampler Orchestra (Paweł Moszyński , Stanisław Koźlik)
    Prosto Label

  • TACO HEMINGWAY „Umowa o Dzieło”
    Producent albumu: Maciej Ruszecki
    Asfalt Records

  • TEDE & SIR MICH „VANILLAHAJS”
    Producent albumu: Michał Kożuchowski
    Wielkie Joł / Tede Enterprise

ALBUM ROKU ELEKTRONIKA I ALTERNATYWA

  • BOKKA „Don’t Kiss And Tell”
    Producent albumu: BOKKA
    Nextpop

  • DANIEL BLOOM „Lovely Fear”
    Producent albumu: Daniel Bloom
    Warner Music Poland

  • MICROMUSIC „Matka i żony”
    Producent albumu: Dawid Korbaczyński
    Warner Music Poland

  • SMOLIK / KEV FOX „SMOLIK / KEV FOX”
    Producent albumu: Andrzej Smolik
    Kayax Production & Publishing

  • THE DUMPLINGS „Sea You Later”
    Producent albumu: Kuba Karaś
    Warner Music Poland

ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI (w tym blues, folk, country, muzyka świata, reggae)

  • ADAM STRUG „Mysz”
    Producent albumu: Wojciech Waglewski
    Universal Music Polska

  • CHŁOPCY KONTRA BASIA „O”
    Producent albumu: Tomasz Waldowski
    Art2Music

  • JAFIA „Ka ra va na”
    Producent albumu: Marcin Pospieszalski
    Warner Music Poland

  • KAPELA ZE WSI WARSZAWA „Święto Słońca”
    Producent albumu: Mariusz Dziurawiec
    Agencja Koncertowo-Wydawnicza Karrot Kommando

  • MALEO REGGAE ROCKERS „Wake Up”
    Producent albumu: Darek Malejonek
    Universal Music Polska

TELEDYSK ROKU

  • ARTUR ANDRUS „Nazywali go Marynarz – Szanta narciarska”
    Reżyser teledysku: Mateusz Winkiel
    Mystic Production

  • DANIEL BLOOM feat. MELA KOTELUK „Katarakta”
    Reżyser teledysku: Klaudiusz Chrostowski
    Warner Music Poland

  • DAWID PODSIADŁO „W dobrą stronę”
    Reżyser teledysku: Piotr Onopa
    Sony Music Entertainment Poland

  • KORTEZ „Zostań”
    Reżyser teledysku: Agata Trafalska
    Jazzboy Records

  • SMOLIK / KEV FOX „Run”
    Reżyser teledysku: Marcel Sawicki
    Kayax Production & Publishing



MUZYKA JAZZOWA

ALBUM ROKU

  • ADAM PIEROŃCZYK & MIROSLAV VITOUS „Wings”
    Producent albumu: Narodowy Instytut Audiowizualny + For Tune LLC
    Narodowy Instytut Audiowizualny + For Tune LLC

  • ATOM STRING QUARTET „AtomSPHERE”
    Producent albumu: Atom String Quartet
    Kayax Production & Publishing

  • KAZIMIERZ JONKISZ ENERGY „6 Hours with Ronnie”
    Producent albumu: For Tune
    For Tune

  • MAREK NAPIÓRKOWSKI, ARTUR LESICKI „Celuloid”
    Producent albumu: Marek Napiórkowski, Artur Lesicki
    V Records

  • NIKOLA KOŁODZIEJCZYK ORCHESTRA „Barok Progresywny”
    Producent albumu: Nikola Kołodziejczyk
    Nowa Brama Pro Musica

ARTYSTA ROKU

  • ADAM BAŁDYCH
  • ADAM PIEROŃCZYK
  • ATOM STRING QUARTET
  • JANUSZ MUNIAK
  • NIKOLA KOŁODZIEJCZYK

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU

  • AGA DERLAK
  • AGNIESZKA WILCZYŃSKA
  • KRZYSZTOF LENCZOWSKI
  • NIKA LUBOWICZ
  • OLGA BOCZAR


MUZYKA POWAŻNA

Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa

  • Benjamin Britten -The Turn Of The Screw
    Eric Barry, Emily Workam, Kathleen Reveille, Diana Montague, Rosie Lomas, Dominic Lynch oraz Maria Machowska, Krzysztof Bąkowski, Katarzyna Budnik-Gałązka, Rafał Kwiatkowski, Tomasz Januchta, Krzysztof Malicki, Aleksandra Rojek, Adrian Janda, Leszek Wachnik, Tomasz Bińkowski, Leszek Lorent, Anna Marchwińska, Anna Sikorzak-Olek pod dyrekcją Łukasza Borowicza
    Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Guz, Michał Szostakowski
    DUX/Stowarzyszenie im. L. van Beethovena

  • Ewa Podleś: World Opera Stars
    Ewa Podleś i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza
    Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska, Marcin Domżał
    DUX

  • Musica Caelestis (DVD)
    Chór Katedry Warszawsko-Praskiej MUSICA SACRA oraz Joanna Łukaszewska, Anna Krawczykiewicz, Konrad Tanewski, Małgorzata Kołcz, Łukasz Farcinkiewicz, Michał Markuszewski pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego
    Realizacja nagrania: Alicja Nowak, Adam Szlenda
    Musica Sacra Edition

  • Stanisław Moniuszko - Litanie Ostrobramskie
    Anna Dennis, Markéta Cukrová, Virgil Hartinger, Jarosław Bręk, Chór Polskiego Radia (Izabela Polakowska – przygotowanie chóru), Magdalena Lisak (pianoforte), Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Jacka Kaspszyka
    Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
    Agencja Muzyczna Polskiego Radia

  • Warsaw Philharmonic Choir: Kolędy
    Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Henryka Wojnarowskiego oraz Julian Gembalski (organy) i Ewa Wilczyńska (fortepian), a także soliści: Magdalena Dobrowolska, Monika Dobrzyńska-Krysiak, Anna Fijałkowska, Justyna Jedynak-Obłoza, Kinga Łukasik, Samitra Suwannarit, Barbara Szczerbaczewicz, Tomasz Warmijak, Przemysław Żywczok
    Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
    Warner Music Poland

Album roku muzyka dawna

  • Gdańsk Baroque Cantatas. Kantaty na Wniebowstąpienie i Święto Zesłania Ducha Świętego w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej
    Goldberg Baroque Ensemble oraz soliści: Ingrida Gapova, Klaudia Trzasko, Bettina Ranch, Georg Poplutz i Stefan Geyer pod dyrekcją Andrzeja Mikołaja Szadejko
    Realizacja nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz, Katarzyna Rakowiecka-Rojsza
    Sarton Records

  • Kodeks Wrocławski
    Ars Cantus pod dyrekcją Tomasza Dobrzańskiego
    Realizacja nagrania: Maurycy Kin
    Wrocławscy Kameraliści

  • TELEMANN: Arte Dei Suonatori
    Bolette Roed, Reiko Ichise, Alexis Kossenko, Arte Dei Suonatori
    Realizacja nagrania: Ingo Petry
    DUX

  • Verbum Incarnatum
    Paweł Gusnar (saksofon) i Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti pod dyrekcją Michała Sławeckiego
    Realizacja nagrania: Jakub Garbacz
    Ars Sonora

  • Viola organista - The da Vinci Sound
    Sławomir Zubrzycki
    Realizacja nagrania: Grzegorz Stec
    Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic / Stockholm Early Music Festival

Album roku muzyka kameralna

  • Dream Lake (Witold Lutosławski, Andrzej Czajkowski)
    Agata Zubel (sopran), Joonas Ahonen (fortepian)
    Realizacja nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz
    CD Accord

  • Jerzy Artysz – Baryton
    Agencja Muzyczna Polskiego Radia

  • MECCORE STRING QUARTET – Szymanowski & Debussy
    Meccore String Quartet (Wojciech Koprowski, Jarosław Nadrzycki, Michał Bryła, Karol Marianowski)
    Realizacja nagrania: Thomas Bössl / Leonie Wagner
    Polskie Nagrania

  • Przemyk-Bryła, Kulka, Strahl – Chopin Chamber Works
    Agnieszka Przemyk-Bryła, Tomasz Strahl, Konstanty Andrzej Kulka
    Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska
    DUX

  • RAVEL PIANO DUO: A Polish Kaleidoscope (Dobrzyński, Moszkowski, Zarębski, Palester)
    RAVEL PIANO DUO: Agnieszka Kozło i Katarzyna Ewa Sokołowska
    Realizacja nagrania: Marcin Domżał
    DUX

Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca

  • Górecki / Aukso
    Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia
    Realizacja nagrania: Beata Jankowska - Burzyńska, Julita Emanuiłow
    Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów

  • PANUFNIK in memoriam
    Paweł Kowalski (fortepian), Roman Perucki (organy), Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Ernsta van Tiela i Łukasza Borowicza
    Realizacja nagrania: Igor V. Budaj
    Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

  • Tadeusz Wroński "Rediscovered"
    Tadeusz Wroński (skrzypce) oraz Krakowska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Jerzego Gerta, Wielka Orkiestra Polskiego Radia pod dyrekcją Jana Krenza i Orkiestra Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Karola Stryi
    Mastering nagrania: Małgorzata Napiontek, Magdalena Plewa
    Fundacja SKRZYPCE & FFV Records

  • Warsaw Philharmonic: the 1st Concert in the Rebuilt Hall
    Orkiestra Filharmonii Narodowej (1955) i Wanda Wiłkomirska (skrzypce) pod dyrekcją Witolda Rowickiego
    Realizacja nagrania: nagranie archiwalne, remastering Andrzej Sasin i Aleksandra Nagórko
    Warner Music Poland

  • Wybitni twórcy polscy: GÓRECKI + PANUFNIK
    Roman Perucki (organy) i Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza
    Realizacja nagrania: Igor V. Budaj
    Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Album roku recital solowy

  • Grzegorz Olkiewicz: Wybitne utwory fletowe kompozytorów śląskich XX wieku
    Grzegorz Olkiewicz (flet) oraz Maciej Paderewski, Orkiestra Kameralna Filharmonii Śląskiej, Mirosław Makowski, Eugeniusz Knapik, Teresa Baczewska, Orkiestra Kameralna PRiTV Amadeus; Jan Wincenty Hawel, Agnieszka Duczmal – dyr.
    Realizacja nagrania: Zbigniew Kusiak, Jan Aleksander Dowsilas, Jan Ewicz, Ewa Szczerba, Andrzej Solczak
    DUX

  • Ingolf Wunder - Chopin & Liszt in Warsaw
    Ingolf Wunder (fortepian), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Jacka Kaspszyka
    Realizacja nagrania: Zbigniew Kusiak
    Universal Music Polska

  • Kazimierz Serocki: Pianophonie
    Szábolcs Esztényi, Jerzy Witkowski, Polish Radio and Television Symphony Orchestra in Krakow; Stanisław Wisłocki – dyr.
    Realizacja nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz, Joanna Szczepańska-Antosik
    DUX/Bôłt

  • Krzysztof Meyer: Piano Works vol. 2
    Marek Szlezer (fortepian)
    Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska
    DUX

  • Szymon Nehring. Chopin, Szymanowski, Mykietyn
    Szymon Nehring (fortepian)
    Realizacja nagrania: Małgorzata Polańska
    DUX/Stowarzyszenie im. L. van Beethovena

Album roku muzyka współczesna

  • Krzesimir Dębski
    Łukasz Błaszczyk (skrzypce), Adam Bogacki (kontrabas) i Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego
    Realizacja nagrania: Ewa Guziołek-Tubelewicz; Julita Emanuiłow, Zbigniew Kusiak
    Agencja Muzyczna Polskiego Radia

  • Marian Borkowski: Solo Works
    Marian Borkowski, Andrzej Chorosiński, Andrzej Dutkiewicz, Marcin Tadeusz Łukaszewski, Patrycja Piekutowska, Zdzisław Piernik, Stanisław Skoczyński, Tomasz Strahl
    Realizacja nagrania: Andrzej Brzoska, Andrzej Lupa, Andrzej Lipiński, Janusz Urbański, Krystyna Urbańska, Andrzej Solczak
    DUX

  • Paweł Łukaszewski: Symphony of Providence (DVD)
    Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Agnieszka Rehlis, Jarosław Bręk, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego
    Realizacja nagrania: Wojciech Łopaciuk, Roman Rutyna
    DUX

  • real life song. Joanna Freszel (Bembinow, Borzym jr, Szwed, Janiak, Kościów, Zamuszko, Zubel, Szmytka)
    Joanna Freszel (sopran) oraz Agata Igras-Sawicka, Piotr Zawadzki, Łukasz Piotrowski, Marek Szlezer, Mariusz Rutkowski, Krzysztof Garstka, Zuzanna Elster, Maksymilian Grzesiak, Kamila Wąsik-Janiak, Katarzyna Grygiel, Jan Kalinowski, Dominik Płociński, Andrzej Kopeć, proModern; dyrygenci: Andrzej Borzym jr., Rafał Janiak, Marta Kluczyńska, Jarosław Praszczałek
    Realizacja nagrania: Marcin Domżał, Małgorzata Polańska
    DUX

  • Znikąd historie. Agata Zubel, Cezary Duchnowski - Elettrovoce
    Agata Zubel (głos), Cezary Duchnowski (fortepian, elektronika)
    Realizacja nagrania: Cezary Duchnowski
    CD Accord

Najlepszy album polski za granicą

  • Grażyna Bacewicz: Complete String Quartets. Volume 1
    Lutosławski Quartet: Jakub Jakowicz (I skrzypce), Marcin Markowicz (II skrzypce), Artur Rozmysłowicz (altówka), Maciej Młodawski (wiolonczela)
    Realizacja nagrania: Andrzej Sasin, Aleksandra Nagórko
    NAXOS, NFM

  • Krystian Zimerman, Berliner Philharmoniker, Simon Rattle - Lutosławski: Piano Concerto, Symphony No. 2
    Krystian Zimerman i Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Simona Rattle
    Realizacja nagrania: Rene Moller
    Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

  • Mieczysław Weinberg - Concertino op. 42 für Violine & Streichorchester
    Ewelina Nowicka (skrzypce), Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Agnieszka Duczmal, Anna Duczmal-Mróz – dyr.
    Realizacja nagrania: Zbigniew Kusiak
    CPO - Classic Production Osnabrück

  • Piotr Beczała – The French Collection
    Piotr Beczała i Orchestre de L'Opera National de Lyon pod dyrekcją Alaina Altinoglu
    Realizacja nagrania: Rainer Maillard
    Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

  • Szymański, Mykietyn - Music for String Quartet
    Royal String Quartet: Izabella Szałaj-Zimak (I skrzypce), Elwira Przybyłowska (II skrzypce), Marek Czech (altówka), Michał Pepol (wiolonczela)
    Realizacja nagrania: Andrew Keener/Simon Eadon
    Hyperion Records

Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej

  • Krystian Zimerman, Berliner Philharmoniker, Simon Rattle - Lutosławski: Piano Concerto, Symphony No. 2
    Krystian Zimerman i Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Simona Rattle
    Realizacja nagrania: Rene Moller
    Deutsche Grammophon/Universal Music Polska

  • MECCORE STRING QUARTET – Szymanowski & Debussy
    Meccore String Quartet (Wojciech Koprowski, Jarosław Nadrzycki, Michał Bryła, Karol Marianowski)
    Realizacja nagrania: Thomas Bössl / Leonie Wagner
    Polskie Nagrania

  • Paweł Łukaszewski: Symphony of Providence (DVD)
    Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Agnieszka Rehlis, Jarosław Bręk, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego
    Realizacja nagrania: Wojciech Łopaciuk, Roman Rutyna
    DUX

  • real life song. Joanna Freszel (Bembinow, Borzym jr, Szwed, Janiak, Kościów, Zamuszko, Zubel, Szmytka)
    Joanna Freszel (sopran) oraz Agata Igras-Sawicka, Piotr Zawadzki, Łukasz Piotrowski, Marek Szlezer, Mariusz Rutkowski, Krzysztof Garstka, Zuzanna Elster, Maksymilian Grzesiak, Kamila Wąsik-Janiak, Katarzyna Grygiel, Jan Kalinowski, Dominik Płociński, Andrzej Kopeć, proModern; dyrygenci: Andrzej Borzym jr., Rafał Janiak, Marta Kluczyńska, Jarosław Praszczałek
    Realizacja nagrania: Marcin Domżał, Małgorzata Polańska
    DUX

  • Szymański, Mykietyn - Music for String Quartet
    Royal String Quartet: Izabella Szałaj-Zimak (I skrzypce), Elwira Przybyłowska (II skrzypce), Marek Czech (altówka), Michał Pepol (wiolonczela)
    Realizacja nagrania: Andrew Keener/Simon Eadon
    Hyperion Records


Aktualności

Laureaci 22. edycji Nagród Muzycznych Fryderyk 2016 – Muzyka Poważna Laureaci 22. edycji Nagród Muzycznych Fryderyk 2016 – Muzyka Poważna

Akademia Fonograficzna wręczyła nagrody Fryderyk 2016 w kategoriach Muzyki Poważnej. Po dwa Fryderyki otrzymali: za Album Roku Muzyka Chóralna i Album Roku Muzyka Współczesna - Paweł Łukaszewski; za Najlepszy Polski Album za Granicą i Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej – Krystian Zimerman.


Przeczytaj więcej

Nagrody Fryderyk 2016 wręczone po raz 22! Jean Michel Jarre na Gali Fryderyk 2016! NOMINACJE DO FRYDERYKÓW 2016 OGŁOSZONE Kora, Michał Urbaniak i Bernard Ładysz laureatami Złotych Fryderyków 2016! Nominacje do Fryderyków 2016 poznamy 9 marca Nie żyje Janusz Muniak Do piątku 22 stycznia trwa internetowa rejestracja zgłoszeń do Fryderyków 2016! FRYDERYKI 2016 - w połowie grudnia rusza rejestracja zgłoszeń do nagród Już wrótce pierwsza tura głosowania na FRYDERYKI 2015 UWAGA! PRZEDŁUŻONY TERMIN ZGŁASZANIA PŁYT DO FRYDERYKÓW 2015
Więcej aktualności


Partnerzy