ZPAV - O Nas ZPAV - Opłaty za Muzykę ZPAV - Muzyka a Prawo ZPAV - Bestsellery i Wyróżnienia ZPAV - Nagroda Muzyczna Fryderyk ZPAV - Dla Firm Muzycznych

Związek Producentów Audio-Video :: Aktualności

8 marca 2018 r.

Złoty Fryderyk 2018 dla Agnieszki Duczmal

Akademia Fonograficzne uhonorowała Agnieszkę Duczmal nagrodą za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie muzyki poważnej
Agnieszka Duczmal – światowej sławy polska dyrygentka, założycielka Kameralnej Orkiestry Polskiego Radia „Amadeus”.

Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Poznaniu. W latach 1971–1972 była asystentem dyrygenta w Filharmonii Poznańskiej, a następnie w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

W 1977 roku założona przez nią jeszcze na studiach orkiestra kameralna „Pro Musica” przekształcona została w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia i Telewizji, a następnie – w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”.

Z orkiestrą „Amadeus” Agnieszka Duczmal zdobyła szereg prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. w 1982 roku tytuł „La donna del mondo” („Kobieta Świata”), przyznany przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch, za wybitne w skali światowej osiągnięcia w dziedzinie kultury i działalności społecznej. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła również na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala.

Nagrała ponad 50 płyt dla polskich i zagranicznych wytwórni. Zarejestrowała ponad setkę koncertów i programów muzycznych dla Telewizji Polskiej, a także wiele nagrań dla Polskiego Radia i radiofonii na całym świecie. W jej dorobku artystycznym znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich Jana Sebastiana Bacha w transkrypcji na orkiestrę kameralną Józefa Kofflera.

Agnieszka Duczmal występuje z Orkiestrą Kameralną „Amadeus” w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów muzycznych, a od wielu lat prowadzi w stałych cyklach koncertowych działalność promującą młodych, utalentowanych muzyków.

Źródło: amadeus.pl; Wikipedia
Fot. Eugeniusz Helbert / FORUM

W IMIENIU AKADEMII FONOGRAFICZNEJ LAUDACJĘ WYGŁOSIŁ PIOTR METZ:

Pani Agnieszka Duczmal przeszła do historii światowej muzyki jako pierwsza kobieta dyrygent, która koncertowała w mediolańskiej La Scali, Teatrze Królewskim w Madrycie i Teatrze Królewskim w Belgii.

Tak miało i tak musiało być. To nie determinizm, tylko determinacja ośmioletniej Agnieszki, uczennicy 2 klasy szkoły podstawowej, która po wysłuchaniu w Filharmonii Poznańskiej poematu symfonicznego "Figle Dyla Sowizdrzała" Ryszarda Straussa postanowiła zostać dyrygentką i kontynuować dzieło ojca - Henryka. Jak sama mówi - uznała wtedy, że orkiestra to najcudowniejszy muzyczny instrument.

Muzyczną pasję początkowo dzieliła pomiędzy operą a pracą w orkiestrze, by ostatecznie poświęcić się swemu zespołowi życia - orkiestrze kameralnej Polskiego Radia - Amadeus, której jest do dziś dyrektorem i kierownikiem artystycznym. Koncertowała z nim na całym świecie z artystami tak różnymi, jak pianistka Martha Argerich i gitarzysta jazzowy Al Di Meola. Nagrała z nią ponad 50 płyt, dokonała wielu światowych prawykonań. Trudne do zliczenia nagrody i odznaczenia z całego świata to tylko oczywista konsekwencja wiecznie niespokojnej artystycznej duszy, która ukochanemu Poznaniowi – miastu, z którym związała swe prywatne i artystyczne życie podarowała najpiękniejszy prezent - jedną z najlepszych orkiestr kameralnych świata.
Designed by